Akmens cirvji
Vienu no šādiem eksperimentiem ir veicis Reinis Indāns, ko sīkāk apraksta vietnē https://arheostudija.lv/2010/10/26/puleto-akmens-cirvju-izgatavosana/. Nelielu fragmentu no autora pētījuma varat lasīt zemāk.
"Vispirms tiek izvēlēts akmens, no kura būtu vieglāk iespējams izveidot kāroto formu, tad ar citiem akmeņiem tas tiek sists, lai atskaldītu šķilas.
Iespējamie darbarīki
To var panākt,
rūpīgi izvēloties trieciena vietu un leņķi. Sekmīga trieciena rezultātā
attiecīgais segments atšķeļas no apstrādājamā akmens “kodola”, atstājot tipisku
“rētu”.
Pēc apskaldīšanas seko apdauzīšana, kas ir līdzīga darbība. Atšķiras tikai triecienu leņķis un lokācija. Tādi sīkumi noved pie pilnīgi cita rezultāta. Ja apskaldot mūsu mērķis bija atšķilt pēc iespējas ātrāk pēc iespējas vairāk materiāla, tad apdauzot mērķis ir pavisam cits: ar atkārtotiem triecieniem “pulverizēt” materiālu, no kura vēlamies tikt vaļā. Tas aizņems krietni vairāk laika nekā brutālā atskaldīšana, bet šādā veidā ir iespējams krietni vien precīzāk pietuvoties mūsu galamērķim. Triecieniem ir jābūt mēreni spēcīgiem, bet atkārtotiem. Šis process, atkarībā no sagatves sākotnējās formas, var aizņemt no pusstundas līdz pusdienai.
Sagatve pēc apdauzīšanas. Kā redzams, cirvis ir ieguvis savu galējo formu. Šī konkrētā eksemplāra apdauzīšana aizņēma apmēram 2.5h. Sagatves virsma ieguvusi tipisku tekstūru.
Sagatves slīpēšana
Atkarībā no iecerētā cirvja formas un
“izsmalcinātības” pakāpes, šis solis var būt visdarbietilpīgākais. Tomēr
vidusmēra utilitāram akmens cirvim slīpēta ir tikai darba daļa: t.i. asmens.
Lai veiktu slīpēšanu, ir nepieciešams: 1) slīpēšanas virsma, 2) abrazīvais
materiāls (smiltis, parastās) 3) ūdens.
Kā redzams, šinī gadījumā izmantoti daži “netradicionāli” risinājumi…
Tālākais ir samērā pašsaprotami: uz slīpēšanas virsmas tiek uzbērts abrazīvais materiāls (smiltis), tām tiek pievienots nedaudz ūdens un ar apļveida kustībām tiek uzsākta slīpēšana. Smiltis un ūdens veido ko līdzīgu mājsaimniecībā pazīstamajai abrazīvajai pastai “Skaidra”, un rezultātā tiek panākts lielisks rezultāts. Pulēšanas procesa laikā pēc nepieciešamības tiek pievienotas smiltis un/vai ūdens.
Asmens pulēšana pabeigta. Šinī gadījumā pulēšana aizņēma apmēram 45min.
Noslēgumā.
Kā izrādās, akmens cirvju izgatavošanas process visumā ir samērā vienkāršs – tam nav nepieciešamas kādas īpašas prasmes vai dziļas teorētiskas zināšanas ģeoloģijā un akmens apstrādē. Jebkurš, kurš jūrmalā atrod divus piemērota izmēra oļus, var dažu stundu laikā iegūt funkcionālu darbarīku."